Kapadokya nerdedir yöresi yuzey sekilleri

KAPADOKYA

Kapadokya, Anadolu’nun ortasında bir Peri Masalı ülkesidir. Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin dünyada en güzel bütünleştiği insan emeğinin karışıp, birbiri içinde eriyip bu güzellikleri ortaya çıkartmıştır. Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya, dünyanın en eski kalbidir. Bu sebeple buraya gelen herkes buraya aşık olmakta, aynı şekilde “O” da her geleni sevip, ona kucak açmaktadır.

 

Bu bölge bir karışım, bir erime potasıdır. Her gelen uygarlık, bir sonraki uygarlığa bir iz, bir hayal, bir fikir bırakmıştır. Bu sebeple, burada yaşamış olanların, geçmişten geleceğe hep bir mesajları olmuştur.

 

Kapadokyalılar, Hititler, yazıyı bulan Frigler, ateşe tapan Persler, Romalılar, ardılları oryantalist Bizanslılar, Yunanlılar, taş işçiliğinde uzman Ermeniler, taç kapılı mimarisi ile Selçuklular, ihtişamlı Osmanlılar bu topraklarda kendisine yeni bir dünya inşa etmeyi çabaladı. Kayaları oydular, taşları kazıdılar ve tapınaklar, kiliseler,freskler, şapeller, evler, sokaklar inşa ettiler. Bu işi yaparken içine sevgi katmayı unutmadılar. Her şeyi o kadar sevdiler, o kadar sevgiyle yaptılar ki, başıboş gezen güvercinlere bile sessiz kayalarda yuvalar yaptılar. İşte o zaman, insanların dokunuşlarıyla sessiz olarak bilinen taşlar konuşmaya başladı.

Bölgede insan yapısından çok, doğal oluşumlar yoğunluktadır. Birçok mineralden ve volkanik malzemeden meydana gelmiş olan kayaların çeşitli iklimsel elemanlarca aşındırılması ile nefes kesen doğal heykeller, korunaklı kanyonlar, vadiler ve peri bacaları oluşmuştur. Bu sebeple, bölgeyi ziyaret eden kişiler klasik tatil anlayışının yanında burada tarihin yansımalarına dokunup onları hissedebiliyorlar. Her küçük mağara, taş parçası bir gizem ve bir tarih sözcüsüdür bu bölgede. Aynı noktadan alacağınız resimlerde bile sürekli bir değişiklik olacaktır çünkü tarihi bir bölge olan Kapadokya sürekli değişmektedir.

 

 

Ihlara  Vadisi

 

A.B.D nin Arizona eyaletindeki Kanyondan sonra  dunyanin  en  buyuk ikinci  Kanyonu olan ihlara Vadisi  essiz bir doga harikasi olup Kapadokyanin  en onemli turistik merkezlerinden biridir.

Ihlara Vadisi 14 km uzunlugunda olup kendisini seyredenlere   essiz bir gorsel solen  sunmaktadir.ilk caglardan beri icerisinde kaya oyma yerlesim birimleri bulunan vadi Roma zulmunden kacan ilk hristiyanlarin bolgeye yerlesmesi ile  tamamen vadinin sag ve soluna yerlesmis yuzlerce yer alti sehri ve kiliseye  ev sahipligi yapar hale gelmistir.1.derece arkeolojik sit alani olan vadi Dunya Kultur Mirasi icerisinde yer almaktadir.icerisinden akan Melendiz cayi doga ve tarih severlere essiz bir yuruyus ve gezi imkani saglamaktadir.Yilda yaklasik 250.000 yerli ve yabanci turist vadiyi gezmektedir.Yerden yaklasik 100 metre  asagida bulunan vadi dik yamaclardan olusmaktadir.

 

Kapadokya hakkında daha fazla bilgi için

http://www.kapadokyaturuveotelleri.com/

http://www.kapadokyadatatil.com/