Kapadokya Turları


Kapadokya Turları ve Kapadokya Hakkında

Kapadokya kelimesi artık "Güzel Atlar Ülkesi ve Periler Diyarı" anlamına geldiğini bilmeyen yok. Bu anlamların arasına katacağımız yeraltı şehirleri ülkesi diyebiliriz. Çünkü Kapadokyada o kadar fazla mağara ve yer altı oyuğu var ki saymakla bitiremeyiz.

Kapadokya'yı çevreleyen ve Kapadokya'yı Kapadokya yapan iller Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Niğde ve Kırşehir'in 255 km karelik alanına denilmektedir. Bu illerin Kapadokya olarak anılmasının sebebi 3 büyük dağdan kaynaklanır. Hasan Dağı diğer adıyla Melendiz, Erciyes Dağı diğer adıyla Argeos ve Göllü Dağı milyonlarca yıl önce büyük bir volkanik patlama gerçekleştirmiş ve bu 255 km karelik alan lavlar ve tüf tabakasıyla kaplanmıştır.

İnsan doğasında barınak yapma ihtiyacı doğdu. Opsidiyen taşlarının keskinliğini bulan halk sert kayalarda bunun işe yaramadığını anlayınca daha yumuşak kolay oyulabilir alanlarda mağarayı nasıl yapacaklarına odaklandılar ve Kapadokya bu konuda onlara kucak açtı. Binlerce yıl önce insaların doğal yaşama uyum sağlayabilmek için küçük çaplı mağaralar açılsada artık görkemli bir mağara şehri tabiri şu şekilde söyeleyecek olursak "yeraltı şehri" yapmaya başladılar ve usta eserlerinden birisini Derinkuyu da diğerini ise Kaymaklı da gösterdiler.

Kayalar kolay oyulmaya müsait dedik ve insanoğlunun yapmış olduğu yeraltı şehirlerinin yanı sıra doğanında bu tüf tabakasına etkisi muazzamdır. Kapadokya Peri bacaları işte bu tabiat harikasının bizlere sunmuş olduğu en güzel görsel eserlerden birisidir ve bunun yanında büyük bir çökme ve sel sularının etkisiyle oluşmuş Ihlara Vadisi Kapadokya ziyaretçilerinin uğrak noktaları olmuştur.

Kapadokya tur programlarımızda ortak gezilecek yerler şu şekildedir; Ürgüp, Göreme, Avanos, Uç Hisar, Asmalı Konak, şarap atölyeleri (isteğe bağlı), çömlek atölyeleri, Paşabağları Peri Bacaları, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Güvercinlik Vadisi, Ihlara Vadisi, Sofular Vadisi, Gaziemir Yeraltı Kervansarayı, Selime Manastırı Katedrali, Narlı Göl, Yüksek Kilise, Kilise Camii Aziz Gregorious Kilisesi, Güzelyurt Yeraltı Şehirleri ve Manastırlar Vadisi bu gezilecek yerler 3 gün günü birlik Kapadokya turlarında geçerlidir. 2 gün günü birlik turlarda ise Güzelyurt merkezinde bulunan noktaların gezilmesini misafilerizin kendi insiyatifine bırakıyoruz.

Kapadokyada kalınacak oteller konusunda hizmet veren Kapadokya Ihlara Konakları Oteli 7 konak toplam 90 odalı, oratalama 1500 yıllık mağara ve otalama 150 yıllık kemer odaları,terasından bakıldığında muhteşem manzarası ve şömineli kafeleri ile tam hayallerinizi süsleyen konak misafirlerini ağırlamayı beklemektedir. Kapadokya balayı, çocuklarınız ile veya arkadaş çevrenizle rahatlıkla konaklayabileceğiniz bir tesistir.

biz sizi arayalım